Zwrot kosztów kształcenia młodocianych pracowników
Zgodnie z art. 122 ust. 1 Prawa oświatowego, pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami zamieszkałymi na terenie Gminy Marki umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego lub nauki zawodu przysługuje zwrot kosztów kształcenia, jeżeli:
1. pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy albo osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych określone w przepisach w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania;
2. młodociany pracownik ukończył naukę zawodu i zdał:
a) w przypadku młodocianego zatrudnionego w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy będącego rzemieślnikiem - egzamin czeladniczy zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 22 marca 1989 r. o rzemiośle,
b) w przypadku młodocianego zatrudnionego w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem - egzamin zawodowy;
3. młodociany pracownik ukończył przyuczenie do wykonywania określonej pracy i zdał egzamin, zgodnie z przepisami, o których mowa w pkt 1.
Dofinansowanie jest przyznane na wniosek pracodawcy złożony w terminie 3 miesięcy od dnia zdania przez młodocianego pracownika egzaminu zgodnie z przepisami w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagrodzeń.
Wniosek z załącznikami należy złożyć w:
Centrum Usług Wspólnych w Markach
ul. Klonowa 7
05-270 Marki
lub
Urząd Miasta Marki
al. Piłsudskiego 95
05-270 Marki
Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników jest finansowane ze środków Funduszu Pracy.
Termin wypłaty dofinansowania uzależniony jest od otrzymania od Wojewody na rachunek bankowy Gminy Marki środków Funduszu Pracy.
Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuję rozporządzenie Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis.
W jaki sposób liczyć okres 3 lat przy określeniu limitu pomocy de minimis od 01.01.2024 r.?
Zgodnie z art. 3 ust. 2 rozporządzenia 2023/2831, całkowita kwota pomocy de minimis przyznanej przez jedno państwo członkowskie jednemu przedsiębiorstwu nie może przekroczyć 300 000 EUR w okresie 3 lat, przy czym, zgodnie z pkt 11 preambuły do ww. rozporządzenia, "dla każdego przypadku przyznania nowej pomocy de minimis należy uwzględnić całkowitą kwotę pomocy de minimis przyznaną w ciągu minionych trzech lat".
Oznacza to, że obecnie do ustalania dostępnego przedsiębiorstwu limitu pomocy de minimis bierze się pod uwagę 3 minione lata, a nie rok bieżący oraz 2 ostatnie lata podatkowe. 3 minione lata należy rozumieć w ten sposób, że jeśli na przykład pomoc de minimis była udzielona 5 stycznia 2024 r., uwzględnieniu podlegała pomoc de minimis i pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie udzielona przedsiębiorstwu począwszy od 5 stycznia 2021 r. do 5 stycznia 2024 r. włącznie. Przed udzieleniem pomocy 5 stycznia 2024 r. należy upewnić się, czy wcześniej (od momentu złożenia wniosku o pomoc do momentu udzielenia pomocy, a więc także w dniu 5 stycznia 2024 r.) przedsiębiorca nie otrzymał innej pomoc de minimis.
Warunki dopuszczalności pomocy de minimis muszą być spełnione na dzień udzielenia pomocy. Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 11 ustawy pomocy publicznej, przez dzień udzielenia pomocy należy rozumieć, co do zasady, dzień w którym podmiot ubiegający się o pomoc publiczną nabył prawo do otrzymania tej pomocy (np. dzień podpisania umowy lub wydania decyzji administracyjnej).
Oznacza to, że niezależnie od tego, kiedy został złożony wniosek o udzielenie pomocy de minimis, to ostatecznie dzień jej udzielenia jest decydujący w zakresie wyboru odpowiedniego rozporządzenia Komisji o pomocy de minimis oraz ustalenia, czy pomoc dla danego wnioskodawcy mieści się w dopuszczalnym limicie pomocy de minimis.
Źródło: https://uokik.gov.pl/nowe-zasady-pomocy-de-minimis
Pracodawcy na podstawie § 3a Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagrodzenia zostali zobowiązani do poinformowania wójta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego pracownika o zawarciu z młodocianym umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.
Informację, należy złożyć w:
Centrum Usług Wspólnych w Markach
ul. Klonowa 7
05-270 Marki
lub
Urząd Miasta Marki
al. Piłsudskiego 95
05-270 Marki
Kopie dokumentów powinny być potwierdzone za zgodność z oryginałem poprzez opatrzenie każdej strony kopii dokumentów klauzulą "Za zgodność z oryginałem", aktualną datą, nazwą miejscowości oraz czytelnym podpisem.
5 lutego 2025
Deklaracja DostępnościJęzyk migowyTekst do odczytu maszynowegoTekst łatwy do czytania (ETR)
Centrum Usług Wspólnych w Markach Marki, ul. Klonowa 7 22 771 37 34 cuw@marki.pl
Zapraszamy: poniedziałek, wtorek, czwartek: 8-16 środa: 8-18 piątek: 8-14
ACTIVENET - strony www, strony dla administracji, sklepy internetowe - Marki, Warszawa